Artikülasyon (Sesletim) Problemleri Nelerdir?

Artikülasyon Nelerdir?

Artikülasyon, havanın ses tellerinden geçirilerek biçimlendirilmesidir. Bu süreç, dudak, dişler, dil, damak, geniz boşluğu, gırtlak, yutak ve burun gibi artikülatör organları tarafından gerçekleştirilir. Bu biçimlendirme, ses, hece ve kelime öğelerine dönüştürülür ve sonuçta konuşma sesi oluşur. Artikülasyon, insanların düşüncelerini ve fikirlerini ifade etmelerine yardımcı olan önemli bir süreçtir.

Artikülasyon bozuklukları Nelerdir?

Artikülasyon bozuklukları, çocukların dil gelişiminde normal bir süreç olarak karşımıza çıkabilir. Ancak, çocuğun yaşına göre beklenen düzeyde konuşma yeteneğine sahip olmaması durumunda, çocukta artikülasyon bozukluğu olabileceği düşünülür. Bu bozukluklar, çocukluk döneminde önemli bir etken olarak gösterilmektedir, çünkü çocukluk döneminde dil ve konuşma yetisi hızlı bir şekilde gelişir. Bu nedenle çocuklarda artikülasyon bozukluklarının zamanında fark edilip, gerekli tedavi ve eğitimlerinin verilmesi önemlidir.

Artikülasyon bozukluğundaki hatalar ve zayıflıklar genellikle ortamlar arasında kalıcıdır. Adam her durumda tutarlı bir şekilde üretemediği “g, r” gibi harflerin yerine “d, y” harflerini koyuyor. Bu durum, bireyin konuşmasında göz ardı edilemeyecek, kendine özgü ve çelişkili bir konuşma biçimi olarak değerlendirilebilir.

Telaffuz güçlüğü çeken kişi hatalı sesler, heceler veya kelimeler ürettiği için dinleyiciler söylenenleri kavrayamazlar. Dinleyiciler, konuşmacının ne dediğini anlamak için her türlü çabayı gösterir.

Artikülasyon bozukluğu, bireyin genel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Bireyler, en önemli iletişim araçları olan dil ve konuşma becerilerini kullanamadıkları için diğer insanlarla iletişim sorunları yaşarlar. Bunun sonucunda psikolojik ve sosyal sorunlar yaşarlar. Sonuç olarak, durumun bireyin tüm yaşamını ve sağlığını etkilemesini önlemek için erken teşhis ve tedavi daha da kritik hale gelir. Erken tanı ve tedavinin uygulanmadığı durumlarda kişi ileriki yaşlarda bir psikolog yardımına ihtiyaç duyabilir. Ayrıca, sorun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmezse, dilin ve konuşmanın diğer yönlerinde bozulmaya ve bozulmaya yol açacaktır.

Artikülasyon (Sesletim) Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Bu bozukluk nedenleri arasında genetik yatkınlık, dil gelişiminde gecikmeler, fiziksel veya zihinsel engeller, çocuğun dilini doğru kullanmayı öğrenmemesi gibi faktörler yer almaktadır. Ayrıca, artikülasyon bozukluğu, çocuğun dilini doğru kullanmayı öğrenmemesi, yabancı dil öğrenme güçlüğü, kulak ve dil anomalileri gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Eğer bir kişide artikülasyon bozukluğu tespit edilirse, bir dil terapistle çalışarak bu durumdan kurtulunabilecektir

Artikülasyon (Sesletim) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda 5-6 yaşından sonra bebeksi seslendirme veya telaffuz devam ediyorsa veya yetişkinlerde ciddi bir travma veya artikülasyon organlarında nörolojik veya fizyolojik hasar sonucu telaffuz hataları varsa uzman bir dil ve iyi bir psikolog eşliğinde konuşma terapisti. gereklidir. Telaffuz hatalarının dört kategoride sınıflandırıldığı konusunda geniş çapta fikir birliği vardır:
Ses ya da hece atma / ihmal etme
İkame / yerine ses kullanma
Ses ekleme
Sesi bozarak / çarpıtarak kullanma

Artikülasyon (Sesletim) Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

Artikülasyon bozukluğu tanı yaklaşımları ve araçları olarak, çocuğun yaş grubuna uygun olarak konuşmanın değerlendirilmesine yardımcı olacak test bataryaları, kaydedilecek doğal konuşma örnekleri ve konuyu belirlemeye yönelik gözlemler kullanılır.

Artikülasyon (Sesletim) Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Artikülasyon bozukluğu, bir kişinin sesinin anlaşılır bir şekilde çıkmamasıdır. Bu bozukluğun tedavisinde, alanında uzman bir terapist tarafından verilecek terapiler önerilmektedir. Bu terapiler genellikle, kişinin öğrenmekte zorluk yaşadığı sesler üzerinde çalışmaya başlar. Bu çalışmalar, ses düzeyinde başlar ve müteakip olarak kelime, cümle ve yapılandırılmış etkinlikler içerisinde yapılır. Normal seviyeye ulaştığında ise genelleme aşamasına geçilir. Bu aşamada amaç, kişinin sesini günlük yaşamda doğaçlama yapılan konuşmalarda doğal bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktır. Artikülasyon terapilerinde genellikle tam bir iyileşme elde edilir ve bu iyileşme de kalıcıdır. Bu terapilerin süresi kişinin durumuna göre değişebilir. Önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir